RADIO

Radio... Zapewne każdy, każda z was posiada przynajmniej jeden odbiornik radiowy. Ale czy ktoś próbował za jego pomocą upolować jakąś daleką stację? Brzmi to zapewne zabawnie, ale zwykły radioodbiornik może zapewnić nam trochę więcej rozrywki , niż moglibyście się spodziewać.

Zacznijmy od tego jakie zakresy posiada wasz odbiornik. Na pewno FM czyli UKF fale ultrakrótkie pasmo 88,5 - 108 Mhz, na tych falach emitowane są audycje stereofoniczne o bardzo dobrej jakości. Towarzyszy im często sygnał RDS ( więcej o RDS znajdziesz tutaj ) za pomocą którego przekazywane są krótkie informacje tekstowe, i nie tylko. Nadajniki fm mają niestety ze względu na rodzaj emisji niewielki zasięg i wynosi on w zależności od mocy nadajnika, jego umiejscowienia od 10 do 100 km, choć przy dobrej propagacji zdarza się odbierać stacje odległe nawet o setki kilometrów. Zaletą tego rodzaju emisji jest stosunkowo duża odporność na zakłócenia elektryczne, atmosferyczne , przemysłowo miejskie .

Innym rodzajem emisji jest LW czyli popularne fale długie w Europie jest to zakres od 150 do 280 Khz. W tym zakresie nadaje słynna jedynka ( 225 khz) . Nadajnik Programu 1 Polskiego radia znajduje się w Solcu Kujawskim i ma dużą moc nadawczą. Jedynie po zachodzie słońca zasięg stacji w zakresie LW znacznie się poprawia.

Kolejny zakres fal wykorzystywany również w Polsce to fale średnie czyli MW w zakresie 520 - 1620 Khz. Tutaj najlepszy odbiór występuje w godzinach nocnych , kiedy słońce chowa się daleko za horyzontem .

Ostatni najmniej popularny ( chociaż w PRLu dość popularny ) jest zakres fal SW fal krótkich. zawiera się on w dość dużym zakresie fal 2.3 - 26.1 Mhz często stosowany jest inny podział tych fal na długości np. radio nadające na częstotliwości 7.40 Mhz nadaje na fali o długości 41 metrów. Tego typu pasma nie spotkamy już w popularnych radiomagnetofonach ani w zestawach wieżowych. Jest to spowodowane tym , iż pasmo to jest mało popularne wśród użytkowników, a zainstalowanie dodatkowego zakresu wiązało by się z podwyższeniem ceny takiego odbiornika. Niemniej jednak zakresy te można spotkać w niegdyś popularnych radiomagnetofonach produkcji polskiej np. w sławnych "Kasprzakach". W sklepach można natomiast spotkać radioodbiorniki globalne np. Philips AE 3350 , którego jestem szczęśliwym posiadaczem. Ale wracając do polowania...

Polowanie...Zacznę od pasma fm, tutaj zapolować na daleką stację jest dość trudno, zwłaszcza w dużych miastach , w pobliżu nadajników innych stacji radiowych. Tu niestety potrzebny jest porządny odbiornik wysokiej klasy oraz dobra instalacja antenowa np dipole o dobrych właściwościach kierunkowych, anteny półksiężyce działają prawie tak jak dookólne. Tutaj przy montażu zwrócił bym uwagę na polaryzacje , to znaczy ustawienie anteny poziome, lub pionowe. Oczywiście nie wspomnę o tym , że najkorzystniejsze miejsce dla takiej anteny to dach, lub inny w miarę możliwości najwyższy punkt do którego możemy się przymocować. PAMIĘTAJ O UZIEMIENIU ANTENY!!! I W CZASIE BURZY WYJMUJ PRZEWÓD ANTENOWY Z GNIAZDKA!!! Znam przypadki kiedy piorun nie tylko uszkodził odbiornik radiowy, ale spalił pół instalacji elektrycznej w mieszkaniu wraz z urządzeniami AGD. Ale wracając do polowania. Tutaj najlepszą porą będzie.... tak tak noc kiedy słoneczko dawno już zaszło. Warto wtedy przeszukiwać skalę wsłuchując się w szum radia , czasem w miejscu w którym zazwyczaj nic nie ma może pojawić się dalsza stacja. Kiedyś odebrałem mieszkając w centralnej Polsce Radio Olsztyn i radio Lublin. Do tego ostatniego zadzwoniłem , wzbudzając nielada zdziwienie u prowadzącego program.

Następnym zakresem jest AM , fale długie tutaj oprócz dwóch programów polskojęzycznych można spotkać najczęściej stacje czesko i rosyjsko języczne .

W zakresie fal średnich Mw wieczorami jest w czym przebierać, dziesiątki stacji z całej Europy. Może i ty znajdziesz coś ciekawego dla siebie?

W zakresie fal krótkich Sw nadaje kilka stacji w naszym języku . Polskie Radio czyli audycje Radia Polonia w paśmie 41 metrów w godzinach 12:30 - 13:30 , 17 :30 - 18 :30 oraz 23:00 - 01 :00. A w paśmie 21 metrów w godzinach 12:30 - 13:00 , 17 :30 - 18 :30 oraz 23:00 - 01 :00. , ponadto zagraniczne stacje jak Radio France International , Radio DW z Kolonii czy CRI z Chin. Radio RFI nadaje od godziny 18 do 19 w paśmie 41 metrów , a DW od 14 do 14 30 w pasmach 31 metrów (97,35 Khz) oraz 41 metrów ( 71,70 Khz ) , oraz pomiędzy 18 a 19 w paśmie 31 metrów ( 96,90 Khz ).

nadajniki fm dla regionu Tomaszów Maz ( dotyczy też w pewnym stopniu województw Łódzkiego, Świętokrzyskiego i Mazowieckiego )